مجموعه اوراق اداری را ست اداری می نامند که خود شامل: سربرگ، یادداشت، پاکت نامه، فاکتور و کارت ویزیت می باشد. همچون طراحی لوگو، طراحی ست اداری نیز اهمیت زیادی دارد و به معرفی بیشتر شرکت کمک می کند. ست اداری یا همان اوراق اداری نماینده نوع فعالیت شرکت می باشند و در واقع هویت شرکت هستند. طراحی و چاپ ست اداری شامل مواردی همچون سربرگ اداری، پاکت نامه، کارت پرسنلی، کارت ویزیت و فولدر می باشد که توضیح داده خواهند شد.

طراحی سربرگ در ست اداری

نام و آرم شرکت و نیز اطلاعات تماس از جمله مواردی است که روی سربرگ اداری باید ذکر شود. سربرگ باید ساده و همچنین خوانا باشد. استفاده بیش از دو نوع فونت در طراحی سربرگ ست اداری کار خوبی نمی باشد، همچنین فونت ها خیلی ریز یا درشت نباشد. فضای کافی برای محتوا باید در نظر گرفته شود. قرار دادن نام و آرم شرکت در سمت راست بالا و اطلاعات تماس در پایین فکر خوبی می باشد. رنگی که برای طراحی سربرگ اداری مناسب است، سفید می باشد، البته استفاده از دیگر رنگ های روشن نیز خوب است، نوشته ها نیز بهتر است مشکی باشد. همچنین باید حاشیه مناسب را رعایت کرد که به طور معمول ده میلی متر مناسب است.

طراحی سربرگ

طراحی پاکت نامه

عنصر بعدی در سفارش طراحی ست اداری، طراحی پاکت نامه می باشد. پاکت نامه ی زیبا می تواند مخاطب را جذب کند و حس خوبی در او القا نماید. ابعاد پاکت نامه بر حسب محتوای نامه شما می باشد، که بهترین حالت آن یک سوم برگه A4 است. در روی پاکت نامه درج کردن لوگو بسیار مهم می باشد. آرم و نشانی در بالا سمت چپ قرار می گیرد و پایین سمت راست هم برای تمبر در نظر گرفته شده است. کاغذهای مناسب برای پاکت نامه، کاغذ تحریر یا گلاسه می باشد. در طراحی پاکت نامه، برخلاف سربرگ، اینجا استفاده از رنگ های تیره مناسب می باشد و پاکت نامه را زیباتر خواهد نمود.

طراحی ست اداری

طراحی کارت پرسنلی

یکی دیگر از اجزای ست اداری، کارت پرسنلی می باشد که برای شناسایی افراد ضروری است. نوع و سایز فونت در طراحی کارت پرسنلی اهمیت دارد. بهترین اندازه برای آن حدود پنج در هشت سانتی متر می باشد. نام و نام خانوادگی، عکس، ایمیل و آدرس وب، تاریخ صدور و اعتبار و لوگو از مهم ترین موارد قابل ذکر بر روی کارت پرسنلی می باشند، که طبق سلیقه فرد ممکن است موارد دیگری نیز اضافه شود. این کارت با توجه به میزان اطلاعات قابل استفاده می تواند تک رو یا دو رو در نظر گرفته شود. استفاده از رنگ مناسب و حاشیه مناسب نیز از موارد دیگری است که باید لحاظ شود. معمولاً جنس کاغذ نیز در این مورد اهمیت زیادی دارد که گلاسه مات یا کتان مناسب است روی آن نیز می توان پوشش مناسبی به کار برد.

طراحی ست اداری

طراحی کارت ویزیت

یکی از مهمترین اجزا در سفارش چاپ ست اداری می باشد که همچون لوگو در معرفی شرکت نقش زیادی دارد. بهترین ابعاد برای آن حدود پنج در هشت سانتی متر می باشد. لوگو، آدرس، تلفن ایمیل و آدرس وب از جمله موارد قابل ذکر بر روی کارت ویزیت می باشند. همچون بقیه موارد اینجا هم سایز و نوع فونت بسیار مهم است. در طراحی کارت ویزیتاستفاده از طرح های زیبا بسیار توصیه می شود. نوع رنگ به کاربرده شده در طراحی این کارت و نیز نوع چیدمان اطلاعات و غیره نیز می تواند تأثیرگذار باشد. این کارت بیانگر هویت است، سادگی و عدم شلوغی آن، کارت شما را جذاب تر می نماید. جنس آن نیز گلاسه مات یا براق و البته کتان نیز می تواند مناسب این کارت باشد که با توجه به قیمت در نظر گرفته شده یکی از این ها انتخاب خواهد شد.

طراحی وچاپ ست اداری

طراحی فولدر تبلیغاتی

پوشه نگهدارنده اسناد یا فولدر تبلیغاتی نیز در طراحی ست اداری مهم می باشد. این نیز باید با ویژگی های ست اداری هم خوانی داشته باشد. فولدر، ابزار تبلیغاتی مناسبی است که لوگوی شرکت و نیز آدرس از مهم ترین موارد قابل ذکر روی آن می باشند. البته می توان از نوع فعالیت شرکت و شعار تبلیغاتی و نیز یک سری تصاویر بر روی آن استفاده نمود. اینجا هم ترکیب رنگی قابل استفاده مهم است. با توج به اندازه سربرگ، اندازه فولدر نیز متفاوت می باشد و باید کمی از سربرگ بزرگ تر باشد. طراحی فولدر در ست اداری معمولاً بدون استفاده از چسب می باشد و با تا و برش ایجاد می شود. جیب داخلی فولدر نیز مناسب برای نگهداری کارت ویزیت و سی دی می باشد. گلاسه مات یا براق و همچنین گراماژ و کاغذ کتان معمولاً برای طراحی فولدر مناسب است.

طراحی وچاپ فولدر تبلیغاتی