موضوع چاپ بر روی کارتن و جعبه، یکی از اساسی ترین بخش های مربوط به بحث بازاریابی تولید کنندگان و عرضه کنندگان کالاها و اجناس است. جعبه یا کارتن نگهداری هر محصول یا کالا مورد نظر وابسته به وزن، حالت فیزیکی و موادی که از آن ساخته شده است تعیین می گردد. از این رو چون انتخاب این بسته های نگهداری فاکتورهای متفاوتی دارد، چاپ روی کارتن یا چاپ روی جعبه مورد نیز با ویژگی های خاصی تعیین می گردد. در این مقاله ضمن آشنایی با انواع کارتن هایی که برای چاپ انتخاب می شوند، توضیحاتی در مورد انواع تکنولوژی های چاپ بر روی کارتن ارائه می گردد.

انواع جعبه و کارتن مورد استفاده در بسته بندی مواد

در صنعت چاپ بر روی کارتن و جعبه، اولین گام انتخاب کارتن یا جعبه ی مورد نظر جهت بسته بندی محصول است. در واقع هر کارتن و جعبه وابسته به وزن موادی که برای ساخت آن استفاده شده است، طراحی، حجم، استحکام و ... دسته بندی هایی دارد. به عبارت دیگر سه عامل تناسب بسته بندی با کالا، رنگ مورد استفاده در رنگ آمیزی و چاپ بر روی کارتن ها و وضوح نوشته های چاپ شده بر روی انواع جعبه در فن آوری چاپ روی کارتن و جعبه بسیار پر اهمیت است.

انواع مشهور کارتن های مورد استفاده در صنعت چاپ روی کارتن و جعبه عبارت‌اند از جعبه های شیار دار معمولی یا RSC، جعبه های فول اورلپ یا FOL، پوشه های تک پانل یا OPTT، جعبه های سری C، جعبه های تلسکوپی، جعبه های نیم شیار دار یا HSC و .... از نظر استحکام و تحمل وزن نیز کارتن ها در دسته بندی های با قدرت استاندارد، محکم و فوق محکم در صنعت چاپ بر روی جعبه و کارتن استفاده می شوند. رنگ کارتن های معمول در چاپ بر روی آنها نیز شامل قهوه ای-قهوه ای، سفید- قهوه ای و کارتن های رنگی می باشد.

چاپ انواع جعبه و کارتن

چاپ بر روی کارتن

معمولاً دو نوع کلی چاپ بر روی جعبه و کارتن وجود دارد، چاپ مستقیم و بدون واسطه بر روی دیواره های جعبه و چاپ لیبل ها یا طرح هایی مختلفی که در کاغذهای مختلفی تهیه شده و بر روی کارتن ها چسبانده می شود. معمول ترین چاپ بر روی کارتن و جعبه عبارتند از چاپ بر روی جعبه‌های قفسه‌ای شکل، چاپ بر روی کارتن های آرشیو بندی و بایگانی، چاپ بر روی درپوش کارتن جعبه، چاپ بر روی کارتن های دارای برش قالبی و قفل سر خود، چاپ روی کارتن یا چاپ روی جعبه دارای پاکتی شکل، چاپ روی کارتن های پنج پانلی، چاپ روی جعبه مقوایی Overlap، چاپ روی کارتن های مخصوص بسته بندی، چاپ روی کارتن های والت‌، چاپ روی جعبه ی فست فودها مانند پیتزا، چاپ روی کارتن قفل سرخود، چاپ روی کارتن و جعبه سینی شکل و قفل سرخود و .... تکنولوژی چاپ هایی که نام برده شد معمولاً در انواع چاپ بر روی جعبه چهار رنگ با دستگاه افست روکشدار و چاپ تک رنگ با چاپ سیلک می باشد که در ادامه توضیحاتی در این باره ارائه می گردد.

چاپ روی کارتن

چاپ افست چهار رنگ کارتن

اصولاً در چاپ افست بر روی کارتن ها و جعبه ها با عبارت های چاپ افست تک رنگ و چهار رنگ بر خورد می کنیم. در واقع در نوع چاپ بر روی جعبه ها به صورت چهار رنگ با دستگاه افست، کارتن با یک بار عبور از دستگاه روکش های رنگی مخلوطی از رنگ های اصلی قرمز، آب، زرد و سیاه یا مشکی روی آن کشیده می شود که این فرآیند وابسته به طرح مورد نظر جهت چاپ بر روی کارتن و جعبه و زمان است که توسط دستگاه به صورت خودکار انجام می شود. در نوع چاپ بر روی جعبه به صورت افست و تک رنگ، کارتن چهار بار از دستگاه عبور می کند و در واقع هر بار یک روکش از زنگ مورد نظر بر روی آن اجرا می شود تا محصول نهایی استخراج گردد. زمان بر بودن نوع دوم باعث شده است، نوع افست چهار رنگ در چاپ بر روی جعبه های بیشتر مورد سفارش باشد.

چاپ افست کارتن

چاپ سیلک کارتن

در واقع در این نوع فن آوری چاپ بر روی کاغذ، طرح و رنگ آمیزی مورد نظر به یک‌باره بر روی کارتن و جعبه پیاده سازی می گردد. انواع مختلف چاپ سیلک که بعضاً در صنعت چاپ بر روی کارتن و جعبه مورد استفاده قرار می گیرد شامل چاپ معمولی، پلاستی زول، چاپ با لاک حساس برجسته آبی و چاپ ترام می باشد. انواع چاپ سیلک با توجه به تنوع هنری و زیبایی خاصی که دارد بیشتر مورد استفاده ی کارتن های محصولات خاص است.

چاپ سیلک روی کارتن