موضوع چاپ بر روی کارتن و جعبه، یکی از اساسی ترین بخش های مربوط به بحث بازاریابی تولید کنندگان و عرضه کنندگان کالاها و اجناس است. جعبه یا کارتن نگهداری هر محصول یا کالا مورد نظر وابسته به وزن، حالت فیزیکی و موادی که از آن ساخته شده است تعیین می گردد. از این رو چون انتخاب این بسته های نگهداری فاکتورهای متفاوتی دارد، چاپ روی کارتن یا چاپ روی جعبه مورد نیز با ویژگی های خاصی تعیین می گردد. این مقاله شما را با انواع کارتن و چاپ های مختلف  بر روی آن آشنا می کند.

طراحی و ساخت انواع کارتن و جعبه

انواع جعبه و کارتن مورد استفاده در بسته بندی مواد

در صنعت چاپ بر روی کارتن و جعبه، اولین گام انتخاب جنس کارتن یا جعبه ی مورد نظر جهت بسته بندی محصول است. در واقع هر کارتن و جعبه وابسته به وزن موادی که برای ساخت آن استفاده شده است، طراحی، حجم، استحکام و ... دسته بندی هایی دارد. به عبارت دیگر سه عامل تناسب بسته بندی با کالا، رنگ مورد استفاده در رنگ آمیزی و چاپ بر روی کارتن ها و وضوح نوشته های چاپ شده بر روی انواع جعبه در فن آوری چاپ روی کارتن و جعبه بسیار پر اهمیت است.

سفارش انواع کارتن

مشهورترین کارتن های مورد استفاده در صنعت چاپ روی کارتن و جعبه عبارت‌اند از جعبه های شیار دار معمولی یا RSC، جعبه های فول اورلپ یا FOL، پوشه های تک پانل یا OPTT، جعبه های سری C، جعبه های تلسکوپی، جعبه های نیم شیار دار یا HSC و .... از نظر استحکام و تحمل وزن نیز کارتن ها در دسته بندی های با قدرت استاندارد، محکم و فوق محکم در صنعت چاپ بر روی جعبه و کارتن استفاده می شوند. رنگ کارتن ها برای چاپ معمولا رنگ قهوه ای(کرافت) و رنگ سفید می باشد.

چاپ انواع جعبه و کارتن

چاپ بر روی کارتن

معمولاً دو نوع چاپ بر روی جعبه و کارتن وجود دارد، چاپ مستقیم و بدون واسطه بر روی دیواره های جعبه و چاپ لیبل ها یا طرح هایی مختلفی که در کاغذهای مختلفی تهیه شده و بر روی کارتن ها چسبانده و یا لمینت می شود. معمول ترین چاپ بر روی کارتن و جعبه عبارتند از چاپ بر روی جعبه‌های قفسه‌ای شکل، چاپ بر روی کارتن های آرشیو بندی و بایگانی، چاپ بر روی درپوش کارتن جعبه، چاپ بر روی کارتن های دارای برش قالبی و قفل سر خود، چاپ روی کارتن یا چاپ روی جعبه دارای پاکتی شکل، چاپ روی کارتن های پنج پانلی، چاپ روی جعبه مقوایی Overlap، چاپ روی کارتن های مخصوص بسته بندی، چاپ روی کارتن های والت‌، چاپ روی جعبه ی فست فودها مانند پیتزا، چاپ روی کارتن قفل سرخود، چاپ روی کارتن و جعبه سینی شکل و قفل سرخود و .... تکنولوژی چاپ هایی که نام برده شد معمولاً در انواع چاپ بر روی جعبه چهار رنگ با دستگاه افست روکشدار و چاپ تک رنگ با چاپ سیلک می باشد که در ادامه توضیحاتی در این باره ارائه می گردد.مجموعه چاپ آنلاین مدیران چاپ های متنوعی بر روی کارتن های مختلف انجام می دهد  شما عزیزان می توانید بسته بندی محصولات خود را به مجموعه ما بسپارید.

چاپ افست کارتن

چاپ افست چهار رنگ کارتن

اصولاً در چاپ افست بر روی کارتن ها و جعبه ها با عبارت چاپ افست به صورت تک رنگ و چهار رنگ بر خورد می کنیم. در واقع در نوع چاپ بر روی جعبه ها به صورت چهار رنگ با دستگاه افست، کارتن باید چهار مرتبه از زیر دستگاه چاپ افست عبور کند و مخلوطی از رنگ های اصلی قرمز، آبی، زرد و مشکی روی آن کشیده می شود در واقع هر بار یک روکش از رنگ مورد نظر بر روی آن اجرا می شود تا محصول نهایی استخراج گردد. این فرآیند وابسته به طرح مورد نظر شما جهت چاپ بر روی کارتن می باشد که توسط دستگاه به صورت خودکار انجام می شود. در نوع چاپ بر روی جعبه به صورت افست تک رنگ، کافیست کارتن یک بار از دستگاه عبور می کند تا رنگ مورد نظر شما بر روی کارتن چاپ گردد همچنین برای تیراژ های پایین می توان از چاپ سیلک استفاده کرد حسن استفاده از چاپ سیلک قیمت پایین تر نسبت به چاپ افست می باشد.

چاپ روی کارتن

چاپ سیلک کارتن

در واقع در این نوع فن آوری چاپ بر روی کاغذ، طرح و رنگ آمیزی مورد نظر به یک‌ باره بر روی کارتن و جعبه پیاده سازی می گردد. انواع مختلف چاپ سیلک که بعضاً در صنعت چاپ بر روی کارتن و جعبه مورد استفاده قرار می گیرد شامل چاپ معمولی، پلاستی زول، چاپ با لاک حساس برجسته آبی و چاپ ترام می باشد.در چاپ سیلک به دلیل تک رنگ بودن تنها می توانید وکتور تک رنگ از محصولات خود را بر روی آن چاپ کنید. این چاپ در تیراژ پایین به دلیل قیمت مناسب تر نسبت به چاپ افست بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.چاپ سیلک روی کارتن