خدمات پرفراژ نوعی عملیات برای سوراخ کردن کاغذها در مواردی مانند دسته چک ها و دسته قبوض است که باعث برش آسان تر کاغذها می شود. اگر قصد استفاده از خدمات پرفراژ را دارید این مطلب را دنبال کنید تا شما را با پرفراژ و موارد مصرف پرفراژ آشنا کنیم.    

پرفراژ و مصارف آن  

احتمالا همه شما نام پرفراژ را زیاد شنیده باشید اما اینکه پرفراژ چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد شاید برای همه آشنا نباشد. پرفراژ در اصل یک کلمه فرانسوی است که از واژه Perforage گرفته می شود. این واژه بعد از وارد شدن به زبان فارسی اصالت خود را حفظ کرده و اکثر مردم  و متخصصان این حوزه آن را با همین نام فرانسوی اش یعنی پرفراژ می شناسند.البته برخی این کلمه را یک کلمه انگلیسی می دانند که از لغت Perforator یا همان سوراخ کردن گرفته شده است.

پرفراژ در لغت نامه فارسی دو معنی دارد:

-به سوراخ های ریزی گفته می شود که در راستای یک خط بر روی برخی کاغذها قرار می گیرند تا کاغذ در آن محل به راحتی جدا شود.

-به دستگاهی گفته می شود که با استفاده از وسیله ای شانه مانند سوراخ هایی را بر روی کاغذ ایجاد می کند.

انجام خدمات پرفراژ

به طور کلی اگر بخواهیم تعریف تخصصی و درستی از پرفراژ داشته باشیم به این صورت است:

پرفراژ در واقع نوعی خط برش است که در قبض های خرید و چاپ فاکتورها کاربرد دارد. این فناوری باعث آسان تر شدن فرآیند برش توسط فروشگاه ها و یا شخص می شود. پرفراژها مصارف عمده ای دارند و این روزها کار ما را آسان تر کرده اند. در بسیاری از موارد و در کارهای چاپی مانند دریافت سفارش، دسته چک، قبوض ارسال کالا و غیره کاغذهای پرفراژ شده را به صورت دسته بندی شده می دوزند و به یک دفترچه تبدیل می کنند.

البته برای کسانی که قصد دارند کار پرفراژ را انجام دهند باید بدانند که خدمات پرفراژ پس از طراحی و چاپ کار انجام می شود بنابراین در هنگام طراحی کار دقت کنید که حداقل فاصله 1.5 سانتی متری را برای پرفراژ کاغذها خالی بگذارید. خدمات پرفراژ انواع مختلفی دارد که به طور کلی به 2 دسته پرفراژ سوراخ دار و پرفراژ چاپخانه ای تقسیم می شود. در این قسمت این 2 دسته را به اختصار توضیح می دهیم.

سفارش پرفراژ فاکتور

پرفراژ سوراخ دار

این نوع خدمات پرفراژ در صحافی و با استفاده از دستگاه ویژه پرفراژ انجام می شود.

پرفراژ چاپخانه ای

این نوع خدمات پرفراژ می تواند در یک مرحله و همزمان با چاپ بقیه فرم انجام شود.

مزیتی که پرفراژ دارد این است که شما می توانید به طور همزمان و فقط در یک مرحله در راستای طول و عرض خدمات پرفراژ را انجام دهید. خدمات پرفراژ شامل یک خط فولادی با نقش خط چین یا زیگزاگ است که به صورت برشی هم عمل می کند. ارتفاع خطی که به عنوان پرفراژ اعمال می شود در حد یک نقطه از ارتفاع حروف است به همین دلیل است که مرکب به آن منتقل نمی شود و نوردهای منتقل کننده رنگ هم صدمه ای نمیبینند. برای انجام خدمات پرفراژ کاغذ سیلندر باید کاغذ سختی باشد. بر روی کاغذهای سیلندر باریکه هایی از فولاد و یا برنج با ضخامت 0.5 تا 0.75 میلی متر چسبانده می شود.

در اعمال خدمات پرفراژ باید دقت کرد که فشار پرفراژ ایجاد شده در حد ضخامت کاغذ باشد و کاغذ را در هیچ قسمتی پاره نکند اگر این طور نباشد هم ماشین و هم خط پرفراژ هر دو صدمه می بینند. اگر بخواهید میزان فشار را تشخیص دهید باید کاغذ پرفراژ شده را رو به روی نور قرار دهید و میزان برش ها را به طور دقیق کنترل کنید. اگر این برش ها دیده شوند پس فشار کافی است اما اگر این برش ها به خوبی دیده نشوند باید آنها را زیرسازی کرد. برای انجام خدمات پرفراژ باید در حین کار به دو طرف خط پرفراژ مقداری صابون خشک زده شود.

کاربردهای پرفراژ

پرفراژ کاربردهای مختلفی دارد ولی به طور کلی این کاربردها بر روی کاغذ و در شکل های زیر هستند:

-پرفراژ چک

-پرفراژ ورق های کارتن و جعبه

-پرفراژ کاغذ و دفتر(کتاب) و فاکتورها

و امروزه بر روی برخی لوازم پلاستیکی ( مانند انواع کیسه و سفره) دیده می شوند.