همانطور که می دانیم ابعاد کاغذها متمایز هستند و به سه سری A ,B ,C تقسیم می شوند. اندازه و ابعاد کاغذهای سری A همانطور که توسط استاندارد ISO 2016 تعریف شده است، در جدول زیر و در نمودار، بر حسب میلی متر و اینچ ارائه شده است. نمودار اندازه سری کاغذ A، در زیر، تصویری از نحوه ی ارتباط اندازه ها با یکدیگر را نشان می دهد؛ برای مثال A5 نیمی از کاغذهایی با اندازه A4 و A2 نیمی از کاغذهایی با اندازه A1 است. اکثر افراد اندازه های A4 ,A3 را به خوبی می شناسند اما از دیگر ابعاد کاغذ و کارایی آن ها اطلاعاتی ندارند. بنابراین در این مقاله می خواهیم در ارتباط با ابعاد کاغذ و نحوه ی دسته بندی آن ها آشنا شویم.

آشنایی با ابعاد کاغذ


سیستم های مختلف ابعاد کاغذ

سیستم های مختلفی برای اندازه گیری ابعاد کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد که سیستم بین المللی و سیستم آمریکای شمالی از متداول ترین آن ها است. همانطور که از این اصطلاح پیداست، استاندارد بین المللی، که به عنوان استاندارد ISO 216 نیز شناخته می شود، در سراسر جهان استفاده می شود. اساس کار سیستم بین المللی در ابتدا توسط دانشمند آلمانی جورج کریستوف لیفتنبرگ در سال 1786 مطرح شد. در سال 1922، دکتر والتر پورستمان ایده های لیفتنبرگ را در آلمان عملی کرد. این استاندارد جدید به استاندارد DIN 476 معروف شد.


ابعاد کاغذ ISO 216

مناسب ترین و متمایز ترین ویژگی کاغذ ISO این است که هر فرمت دارای نسبت ابعادی برابر با مربع ریشه دو است که باعث می شود بزرگ کردن یا کاهش سایز یک سند برای چاپ بر روی یک قالب کاغذ ISO دیگر ساده باشد. محبوب ترین سری استاندارد ISO سری A است. پرکاربردترین اندازه این سری، فرمت A4 است. تمام اندازه های کاغذ این مجموعه دارای اسمی است که از A تشکیل شده و به دنبال آن یک عدد است. هر چه این عدد بزرگتر باشد، کاغذ کوچک تر است. مبنای کل سیستم فرمت A0 است که مساحت آن یک متر مربع است. با نسبت ابعادی برابر با ریشه مربع دو، یک ورق کاغذ A0 به 841*1189  میلی متر می رسد. فهمیدن ابعاد اندازه کاغذهای بعدی به هیچ گونه محاسبات واقعی ریاضی احتیاج ندارد.

ویژگی کاغذ ISO


سایر فرمت های اندازه کاغذ

دو سری کاغذ ISO دیگر اعم از سری B و C وجود دارد. سری B برای ارائه طیف وسیع تری از اندازه کاغذ، ایجاد شده است که سری C فقط برای پاکت ها استفاده می شود. اندازه کاغذ B کمی بزرگتر از همتایان سری A آن ها است و بر اساس میانگین هندسی بین دو ورق سری متوالی کاغذ A است. به عنوان مثال، B4 بین اندازه A3 و A4 و B5 بین A4 و A5 است. سری C برای تهیه یک پاکت با فضای کافی برای یک ورق سری A معرفی شد. اندازه های سری A در پاکت های سری C با همین ابعاد جا می گیرد. یعنی یک ورق A4 به راحتی در یک پاکت C4 جای می گیرد. اندازه C دقیقاً بین سری A و B است. در زیر جداول با ابعاد هر سه سری آورده شده است. همه آن ها نسبت ارتفاع به عرض، برابر با ریشه مربع دو دارند. اگرچه این ها اصلی ترین قالب های استاندارد ISO هستند، اما اندازه های دیگری نیز وجود دارد که برای موارد چاپی مانند برچسب، کارت ویزیت و غیره استفاده می شود  آن ها اغلب با برش اندازه های استاندارد به قطعات مساوی بدست می آیند. این فرایند اغلب به اندازه هایی با نسبت ابعاد غیر از ریشه مربع دو منجر می شود.

سایر فرمت های اندازه کاغذ


کاربردهای مختلف ابعاد کاغذ

در انواع مختلف دستگاه های چاپ یک فرآیند از پیش تعیین شده برای تغییر سایز سندهای چاپی از اندازه های بزرگ تر به کوچک تر و بالعکس وجود دارد. این روند از پیش تنظیم شده به طور معمول به شکل دکمه هایی با برچسب A3 → A4 و موارد دیگر استفاده می شود. این کار حاشیه های هدر رفته را از بین می برد. نسبت ابعاد مختلف ISO باعث می شود جا شدن كاغذهای بزرگ تر در پاکت های كوچك تر آسان باشد. این کار می تواند به سادگی با کشیدن کاغذهای بزرگتر در نیمی از آن انجام شود (به صورت موازی با طرفین کوتاه تر) تا زمانی که به اندازه دلخواه برسید.

کاربردهای مختلف ابعاد کاغذ


اندازه های آمریکای شمالی

اندازه کاغذهای آمریکای شمالی در سیستم اندازه گیری به سه دسته با فرمت های letter , legal, tabloid  تقسیم شده اند. این نوع استاندارد متناسب برای نامه استانداردی برای اسناد تجاری و دانشگاهی است. از قالب Legal برای ساخت پدهای قانونی استفاده می شود و معمولاً از قالب Tabloid برای ساخت تابلوفرش یا روزنامه هایی با اندازه کوچک تر استفاده می شود. در مورد منشأ قالب های سنتی کاغذ آمریکایی اطلاعات بسیار کمی در دست است.