مراحل چاپ کتاب به چه صورت می باشد؟ 

هنگامی که به یک کتاب نگاه می کنید آیا واقعا می دانید که این کتاب چه مراحلی را طی کرده است تا به دست شما برسد. در این مقاله ما شما را با مراحل چاپ کتاب بیشتر آشنا خواهیم کرد. اگر شما نیز علاقه دارید که کتابی بنویسید و به چاپ برسانید در این مقاله ما را همراهی کنید.آماده کردن محتوا، گام اول در مراحل چاپ کتاب

اگر شما علاقه دارید تا اطلاعات خود را در یک زمینه به چاپ برسانید تا دیگران هم از تجارب شما استفاده کنند. هنگامی که شما علاقه دارید یک کتاب چاپ نمایید باید بدانید که این کتاب در چه زمینه ای است.مثلا موضوع آن خاطره است و یا علمی، شعر است و یا داستان، و... در هر صورت شما باید متن کتاب خود را با دست بنویسید و یا به صورت تایپ شده آماده و به ناشر تحویل دهید. بعد از این که کتاب به ناشر تحویل داده شد مرحله ویراستاری آن انجام می شود. در این مرحله کتاب شما از لحاظ املایی و دستوری و همین طور صفحه آرایی کامل و بدون غلط به صورت فایل در می آید. توجه نمایید که کتاب در این بخش نباید از لحاظ علمی و نگارشی دارای ایراد باشد.


دریافت شابک، گام دوم در مراحل چاپ کتاب

شابک یک عدد 10 تا 13 رقمی است که برای هر کتاب به صورت اختصاصی صادر می شود و به معنی شماره استاندارد بین المللی کتاب است. توجه به این نکته ضروری است که در صورت چاپ مجدد هر کتاب شماره شابک آن تغییر نمی کند. ابتدا این شماره 10 رقمی بود اما از چند سال پیش به 13 رقم افزایش پیدا کرد تا بتوان تعداد بیشتری کتاب چاپ نمود. در کشور ایران این شماره از خانه کتاب دریافت می شود. اما در صورت ملاقات با ناشر نیز می توان شماره شابک را از ناشر دریافت نمود. زیرا ناشران از قبل تعدادی از این شماره شابک ها تهیه می کنند و آماده دارند. ناشر هر شماره شابک را برای یک کتاب تعریف می کند و یک فرم برای آن پر می کند و به خانه کتاب ارسال می کند.

دریافت شابک در چاپ کتاب


دریافت فیپا، گام سوم

فیپا نیز خود مخفف فهرست نویسی پیش از انتشار است. این فهرست شامل اطلاعاتی ست که در پشت صفحه عنوان کتاب به چاپ می رسد. در ایران برای دریافت فیپای کتاب خود باید به سراغ اداره پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی بروید. برای صدور فیپا باید مدارک خود را برای کتابخانه ملی ارسال نمایید.مدارک همراه کتاب نیز شامل شابک کتاب و پرینت کتاب و همین طور فایل ذخیره شده در سی دی و فرم درخواست فهرست نویسی می باشد. مدت زمان انتظار شما در این مرحله یک هفته تا ده روز می باشد.

دریافت فیپا در چاپ کتاب


دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گام چهارم

تا این قسمت به مرحله چهارم چاپ کتاب رسیدیم.بعد از دریافت فیپا همه مدارک کتاب را به اضافه طرح جلد که به صورت رنگی چاپ شده است برای اخذ و صدور مجوز به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستاده می شود.به شما توصیه می کنیم در این مرحله برای چاپ کتاب خود عجله نکنید زیرا بسته به موضوع انتخابی شما برای کتاب تان از یک هفته تا 4 ماه باید صبر کنید تا مجوز لازم برای شما صادر شود. اما نگران نباشید اگر کتاب شما محتوایی علمی و یا دانشگاهی دارد این کار به سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت.اما اگر شما نویسنده یک کتاب شعر و یا موضوعی حساس هستید حتما باید تا چند ماه تحمل کنید تا مجوز شما صادر شود. در بعضی از مواقع هم ممکن است در محتوای کتاب شما تغییراتی داده شود تا بتوانید مجوز کسب نمایید.

دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


چاپ کتاب و صحافی آن، گام پنجم

بعد از تمام شدن تمام مراحل فوق کتاب شما راهی چاپخانه جهت چاپ می شود. اگر تیراژ کتاب شما بالا باشد از چاپ افست برای چاپ آن استفاده می شود. اگر تعداد تیراژ چاپ شما کمتر از 1000 نسخه باشد از چاپ دیجیتال برای این کار استفاده می شود. بعد از چاپ نوبت به صحافی کتاب است. در این قسمت نوبت خود ناشر است که آخرین مراحل چاپ کتاب را انجام دهد. پس به شما قول می دهیم که در این مرحله زیاد معطل نشوید و خیلی سریع کتاب شما آماده شود.

چاپ کتاب و صحافی


اعلام وصول کتاب، گام آخر

حالا دیگر مراحل چاپ کتاب شما به پایان رسیده است ناشر با توجه به اتمام کار 10 نسخه از کتاب را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می کند. با این کار ناشر عملا اعلام می دارد که مراحل چاپ کتاب به پایان رسیده است و با دریافت اعلام وصول کتاب شما چاپ و راهی بازار خواهد شد.

اگر شما دوست دارید که یک کتاب چاپ کنید و هنوز در مورد مراحل چاپ  کتاب برای شما ابهاماتی وجود دارد. مجموعه ما آماده است که در تمام زمینه ها به شما مشاوره دهد. اگر شما به دنبال یک موسسه برای چاپ کتاب خود هستید ولی نمی دانید از کجا باید شروع کنید می توانید با مراجعه به موسسه ما این کار را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهید. موسسه ما این آمادگی را دارد تا تمام مراحل چاپ کتاب شما را بسیار سریع انجام دهد و به شهر شما ارسال نماید.

اعلام وصول کتاب