بروشورها یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغاتی هستند که بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها برای تبلیغات از آنها استفاده می کنند. بنابراین طرح یک بروشور باید به اندازه کافی جذاب و زیبا باشد تا مشتری را به خود جذب کند. به همین منظور یادگیری اصول طراحی بروشور برای هر طراحی بسیار مهم است و باید این کار به شیوه ای کاملا تخصصی و درست انجام شود.


اصول طراحی بروشور

بروشور برگه ای است که معمولا بین 3 تا 8 صفحه تا شده است و از آن برای معرفی محصولات و خدمات ارائه شده توسط واحدهای تولیدی و شرکت ها استفاده می شود. از اینرو زیبایی و جذابیت بروشورها در جذب مشتری بسیار اهمیت دارد و در اصول طراحی بروشور باید به این نکته توجه ویژه ای شود. در واقع این جذابیت های بصری و تصویری بروشورها هستند که باعث می شوند تا مشتری راغب شده و از بروشورها دیدن کند. در اصول طراحی بروشور شما یاد می گیرید که نحوه عکاسی و حتی متون نوشته شده در کاتالوگ چگونه باید باشند تا شما بتوانید کاتالوگی موفق و جذاب را طراحی کنید.

اصول طراحی بروشور


1- عکاسی یکی از مهمترین در اصول طراحی بروشور

می توان به جرات گفت که عکس ها در بروشورها از متن های درج شده بر روی آن بسیار با اهمیت تر هستند و درج عکس هایی با کیفیت و جذاب می تواند مشتری را به خود جذب کند و باعث شود تا مشتری حداقل یک بار هم که شده به بروشور نگاهی بیندازد. بنابراین در عکس هایی که بر روی بروشورها درج می شود باید عکس ها داری کیفیت بالایی باشند و به نوعی نشان دهنده عکس هایی حقیقی از محصول باشند تا مشتری محصول را به خوبی شناسایی کند. در عکاسی باید تکنیک های عکاسی حرفه ای را بکار برد تا عکس ها واقعی تر و زنده تر به نظر برسند. از این رو همیشه تفاوتی میان عکسبرداری های تبلیغاتی و عکسبرداری های صنعتی و معمولی وجود دارد که همین امر باعث اهمیت این موضوع شده است. به همین دلیل شرکت ها و تولید کننده های نوپا در ابتدای امر برای جذب مشتری باید در عکسبرداری حتما از عکس های حرفه ای استفاده کنند. از سوی دیگر طراح کاتالوگ نیز باید بتواند با اصول کاملا حرفه ای، عکس ها را به بهترین شکل روتوش کند و مشکلات احتمالی آن را حذف کند.

عکاسی و طراحی بروشور


2- چیدمان درست متون در طراحی بروشور

از دیگر اصول طراحی بروشور، این است که باید طراح بروشور به نحوه صحیح چیدمان درست متون و layout کردن آنها تسلط کامل داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل کاتالوگی کاملا حرفه ای را طراحی کند. بسته به اینکه کاتالوگ شما چه نوعی دارد و اندازه آن چگونه است، شما باید ابتدا متون خود ر ا به صورت خلاصه درآورید و به نوعی آنها را به بهترین حالت بازنویسی کنید. در واقع این جملات باید در کوتاه ترین حالت ممکن بر روی کاتالوگ درج شوند و از سوی دیگر این جملات باید برای خواننده بروشور جذاب باشند. سپس طراح باید به بهترین شکل این متون را در صفحه کاتالوگ چیدمان کند. در واقع انتخاب اندازه و نوع و فونت و جایگذاری آن در صفحه طراحی شده بروشور بسیار اهمیت دارد.

چیدمان درست متون در طراحی بروشور


3- انتخاب مناسب رنگ ها برای طراحی بروشور

از دیگر نکاتی که در اصول طراحی بروشور باید به آن دقت کنید انتخاب مناسب رنگ ها است که باعث می شود بروشور شما حذاب تر باشد. انتخاب رنگ باید بر اساس نوع محصول یا خدماتی که می خواهید کار تبلیغات آن را انجام دهید باشد. همچنین شناخت مبانی رنگ شناسی در طراحی کاتالوگ می تواند به شما خیلی کمک کند. به طور مثال رنگ های روشن مانند سفید یا رنگ های شادتر می تواند بر روح و زیبایی شناسی بصری بسیار تاثیرگذار باشد. مثلا اگر می خواهید برای جایی که کار تهیه غذا را انجام می دهد، طراحی بروشور انجام دهید بهتر است از رنگ هایی همچون کرم و یا طلایی استفاده کنید.

انتخاب مناسب رنگ ها برای طراحی بروشور


4- انتخاب ابعاد در طراحی بروشور

از دیگر مواردی که در طراحی بروشور باید به آن بسیار دقت کنید، ابعاد بروشور است که این ابعاد تحت تاثیر عوامل مختلفی می تواند انتخاب شود. اولین نکته در انتخاب اندازه بروشور، نوع کسب و کار و تبلیغات و میزان متنی است که باید در آن درج شود. همچنین هزینه ای که کارفرما برای کار می پردازید نیز می تواند در تعیین ابعاد یک بروشور تاثیرگذار باشد. به همین منظور در ابتدای امر مشخص کنید که چه نوع کاتالوگی مشتری نیاز دارد و بر اساس آن ابعاد مورد نظر را طراحی کنید. ابعاد A4 و A5 از استانداردترین و پرطرفدارترین ابعاد طراحی کاتالوگ هستند.

پنج نکته کاربردی برای طراحی بروشورهای تاثیرگذار

بروشورها وسیله ای تبلیغاتی هستند که مدت ها در حیطه کسب و کار جهت ارائه اطلاعات زیادی در مورد محصولات و خدماتشان به شکلی منظم و مرتب استفاده می شوند. اگرچه همه ما با بروشورهای سه ورقه ای معمول که در اتاق انتظار، موسسات عمومی و شرکت های مسافربری استفاده می شوند آشنایی داریم، اما بروشورها به اندازه ای قابلیت چندکاربردی دارند که می توان در هر صنعتی از آنها استفاده کرد. چه نیاز به آگهی نمایشگاه تجاری، جزوه های حاوی اطلاعات یا منو بیرون بر داشته باشید، نکات پیش رو به شما در طراحی یک بروشور جالب که مشتریان احتمالی قادر به رد آن نیستند کمک می کنند.


5 اصل مهم در طراحی بروشور

1- الگوی بروشور را قبل از شروع به طراحی برنامه ریزی کنید.

 ساخت یک بروشور چند ورقه ای نسبت به کارت پستال یک ورقه ای یا آگهی با حداقل متن زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد. قبل از شروع به راه اندازی یک فایل آماده پرینت، مدت زمانی را به تکمیل بخش های زیر اختصاص دهید:

  •  طراحی رنگ – اگر شما تا بحال پالت رنگی خاصی را در نشان تجاری خود استفاده می کنید، واضح است که همان رنگ ها را نیز در نظر بگیرید. در غیر این صورت، طیف رنگی را پیدا کنید که به بهترین شکل با تجارت شما همخوانی داشته باشد (به عنوان مثال، رنگ های روشن و جلب توجه کننده برای رستوران های معمولی و فست فود ها، رنگ های با توناژ قهوه ای و کم رنگ برای تفریحگاه ها و هتل های مجلل، و ترکیب های کلاسیک مانند سفید، مشکی و قرمز برای خدمات مرسوم مانند بانکداری).
  • طراحی فونت – فونت انتخابی شما باید ساده و خوانا باشد. تعداد 2 یا 3 فونت کلاسیک یا چند کاربردی مانند نازنین یا یکان را انتخاب کنید و از فونت های خطی به ندرت استفاده کنید.
  • محتوا – همه متن های مختص به هر ورق را بر روی یک برگه جدا بنویسید که بتوانید در زمان نیاز آن را کپی و چاپ کنید.
  • عکس ها – از همه عکس ها و نمودارهایی که قصد دارید در بروشور استفاده کنید نمونه هایی با کیفیت بالا گردآوری کنید.

زمانی که آماده طراحی شدید، مطمئن شوید که الگوی بروشور صحیحی که از نظر سایز و تا زدن قصد سفارش دارید را دانلود کرده باشید. یک الگوی خوش ساخت برای هر ورق دارای علامت های مشخص و راهنمای درست، ایمن و بی حاشیه می باشد که در جایگذاری بهتر متن و عکس به شما کمک کند.

مشاوره تلفنی رایگان: تماس با ما

2- هر بروشور – و ورق – باید هدف معینی داشته باشد.

بروشور یکی از بهترین روش ها برای ارائه طرحی جامع از محصول یا تجارت شما به شکلی منظم و مرتب می باشد. به منظور افزایش احتمال اینکه مخاطبان شما اقدام مطلوب را انجام دهند، از تعیین هدف هر بروشور و همچنین هر ورق در بروشور اطمینان حاصل کنید.

هنگامی که مشتریان احتمالی در حال بررسی نمونه بروشورها هستند، می توانید سریعا از علایق آن ها اطلاعات کسب کنید و چیزی که برای آنها خوشایند تر است را به راحتی پیدا کنید. جلد بروشور را با حداقل متنی که موضوع اصلی را انتقال دهد طراحی کنید. هر صفحه باید شامل سرتیتری مانند "چگونه سفارش دهید" یا "با ما تماس بگیرید" باشد.

3- طرح نهایی را ساده و تمیز انتخاب کنید.

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که شاهد آن هستیم تمایل دارندگان کسب و کار به استفاده از هر گونه فضا در مواد تبلیغاتی می باشد. هرچند که این موضوع قابل درک است، ولی استفاده بیش از حد از متن و عناصر طراحی می تواند منجر به چاپی شود که نه تنها به نظر آشفته می آید بلکه باعث سردرگمی خواننده نیز می شود.

در زمان طراحی بروشور، بیشتر از 4 نوع رنگ و 3 نوع فونت استفاده نکنید. نگران فضای خالی در بروشور نباشید. فضای خالی مناسب در بروشور توجه را به متن بیشتر کرده و باعث می شود اطلاعات بهتر به یاد آورده شوند.

طراحی بروشور تاثیر گذار

4- از ورق های تاشونده مختلف بروشورها لذت ببرید.

ورق های تاشونده چیزهایی هستند که بروشورها را از باقی لوازم قابل چاپ بازاریابی جدا می کنند. با استفاده از ورق های تاشونده خاص برای هر نوع بروشوری که درست می کنید از آنها به نفع خودتان سود ببرید. به طور مثال، اگر صاحب یک رستوران هستید، ممکن است بخواهید که از یک منو دو قسمتی بزرگ برای مشتریان استفاده کنید، اما برای بسته های درب منزل یا بیرون بر ممکن است از منوهای سه ورقه ای فشرده استفاده کنید.


شما ممکن است این را هم بپسندید: اصول طراحی بروشور

دیگر ورق های تاشونده رایج شامل نمونه های زیر می شوند:

  • ورق های z شکل – کاملا مناسب برای ارائه محصولات یا خدمات بر روی ورق های جداگانه می باشند. همچنین موسسات غیرانتفاعی می توانند از این ورق ها برای نمایش مراتب مختلف اهدا کنندگان استفاده کنند.
  • ورق های باز شونده - مشاوران املاک دوست دارند از این نوع برای نشان دادن موارد در لیست استفاده کنند – یک عکس زیبا از محیط خارجی خانه بر روی جلد و عکس های جذابی از درون خانه در داخل ورق ها چاپ می کنند.
  • ورق های در بسته - این نوع مشابه بروشور باز شونده است با این تفاوت که این نوع دارای یک ورق عمودی اضافی نهایی می باشد. آنها کاملا مناسب دعوت نامه های افتتاح بزرگ مغازه های خرده فروشی یا حتی دعوت نامه های شخصی تولد می باشند.
  • ورق های جمع شونده - شبیه به مدل بروشور z شکل ولی با یک ورق اضافی دیگر هستند. مناسب برای شرکت هایی که به دنبال استخدام کارفرما یا سرمایه گذار جدید هستند – از یک طرف آن می توان برای ارائه جدول زمانی اتفاقات و تاریخ های مهم استفاده کنید.
  • ابتدا ورق های دو قسمتی و بعد سه قسمتی – از این بروشور 12 ورقه ای برای موضوعات یا مسائل مفصل تر استفاده کنید. این نوع برای استفاده در پارک های تفریحی و باقی محل ها بسیار رایج است زیرا می توان آن را کاملا باز و تبدیل به یک نقشه کرد.

5- نوع کاغذ مناسب را برای تهیه بروشور انتخاب کنید.

جای تعجب ندارد که بیشتر مشتریانی که بروشورها را چاپ می کنند، تصمیم می گیرند که آنها را بر روی گلاسه براق با کیفیت بالای ما چاپ کنند. به این دلیل که، چاپ بر روی گلاسه براق به خاطر درخشش زیبایش معروف است که به حفظ محصول کمک می کند و باعث می شود که پر رنگ و درخشان نشان داده شود.

سفارش بروشور تاثیر گذار

ولی، یک بروشور براق ممکن است که همیشه انتخاب خوبی برای کسب و کار شما نباشد. اگر نام تجاریتان از نظر زیبایی شناسی از دوران قبل الهام می گیرد، پس کاغذ مات ممکن است بهتر تصویر شرکت را نشان دهد. اگر بروشورهایی که چاپ می کنید حاوی سوال، بررسی یا باقی موارد تعاملی می باشد، نوع کاغذ بدون پوشش بدلیل قابلیت نوشتن بر روی آن بهترین انتخاب است.

نکات اضافی: میزان تاثیرگذاری هر بروشور را بسنجید.

اگر طرح های متعددی از بروشورها را چاپ می کنید، احتمال دارد که تعداد مشخصی از آنها تاثیرگذارتر باشند. یک کد تخفیف ویژه، آدرس ایمیل و یا قیمت کلی برای انواع مختلف بروشورها در نظر بگیرید و پیگیری کنید که کدام یک از آنها بالاترین بازده را دارد.


سوالی در این رابطه دارید؟ بپرسید رایگان پاسخ خواهیم داد.

شما هم اگر تجربه ای در مورد طراحی بروشورهای تاثیرگذار دارید با ما به اشتراک بگذارید بصورت رایگان نظات و سوالات شما با پاسخ در زیر همین پست نمایش داده خواهد شد.