بروشورها یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغاتی هستند که بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها برای تبلیغات از آنها استفاده می کنند. بنابراین طرح یک بروشور باید به اندازه کافی جذاب و زیبا باشد تا مشتری را به خود جذب کند. به همین منظور یادگیری اصول طراحی بروشور برای هر طراحی بسیار مهم است و باید این کار به شیوه ای کاملا تخصصی و درست انجام شود.


اصول طراحی بروشور

بروشور برگه ای است که معمولا بین 3 تا 8 صفحه تا شده است و از آن برای معرفی محصولات و خدمات ارائه شده توسط واحدهای تولیدی و شرکت ها استفاده می شود. از اینرو زیبایی و جذابیت بروشورها در جذب مشتری بسیار اهمیت دارد و در اصول طراحی بروشور باید به این نکته توجه ویژه ای شود. در واقع این جذابیت های بصری و تصویری بروشورها هستند که باعث می شوند تا مشتری راغب شده و از بروشورها دیدن کند. در اصول طراحی بروشور شما یاد می گیرید که نحوه عکاسی و حتی متون نوشته شده در کاتالوگ چگونه باید باشند تا شما بتوانید کاتالوگی موفق و جذاب را طراحی کنید.

تصویر 1


1- عکاسی یکی از مهمترین در اصول طراحی بروشور

می توان به جرات گفت که عکس ها در بروشورها از متن های درج شده بر روی آن بسیار با اهمیت تر هستند و درج عکس هایی با کیفیت و جذاب می تواند مشتری را به خود جذب کند و باعث شود تا مشتری حداقل یک بار هم که شده به بروشور نگاهی بیندازد. بنابراین در عکس هایی که بر روی بروشورها درج می شود باید عکس ها داری کیفیت بالایی باشند و به نوعی نشان دهنده عکس هایی حقیقی از محصول باشند تا مشتری محصول را به خوبی شناسایی کند. در عکاسی باید تکنیک های عکاسی حرفه ای را بکار برد تا عکس ها واقعی تر و زنده تر به نظر برسند. از این رو همیشه تفاوتی میان عکسبرداری های تبلیغاتی و عکسبرداری های صنعتی و معمولی وجود دارد که همین امر باعث اهمیت این موضوع شده است. به همین دلیل شرکت ها و تولید کننده های نوپا در ابتدای امر برای جذب مشتری باید در عکسبرداری حتما از عکس های حرفه ای استفاده کنند. از سوی دیگر طراح کاتالوگ نیز باید بتواند با اصول کاملا حرفه ای، عکس ها را به بهترین شکل روتوش کند و مشکلات احتمالی آن را حذف کند.

تصویر 2


2- چیدمان درست متون در طراحی بروشور

از دیگر اصول طراحی بروشور، این است که باید طراح بروشور به نحوه صحیح چیدمان درست متون و layout کردن آنها تسلط کامل داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل کاتالوگی کاملا حرفه ای را طراحی کند. بسته به اینکه کاتالوگ شما چه نوعی دارد و اندازه آن چگونه است، شما باید ابتدا متون خود ر ا به صورت خلاصه درآورید و به نوعی آنها را به بهترین حالت بازنویسی کنید. در واقع این جملات باید در کوتاه ترین حالت ممکن بر روی کاتالوگ درج شوند و از سوی دیگر این جملات باید برای خواننده بروشور جذاب باشند. سپس طراح باید به بهترین شکل این متون را در صفحه کاتالوگ چیدمان کند. در واقع انتخاب اندازه و نوع و فونت و جایگذاری آن در صفحه طراحی شده بروشور بسیار اهمیت دارد.

تصویر 3


3- انتخاب مناسب رنگ ها برای طراحی بروشور

از دیگر نکاتی که در اصول طراحی بروشور باید به آن دقت کنید انتخاب مناسب رنگ ها است که باعث می شود بروشور شما حذاب تر باشد. انتخاب رنگ باید بر اساس نوع محصول یا خدماتی که می خواهید کار تبلیغات آن را انجام دهید باشد. همچنین شناخت مبانی رنگ شناسی در طراحی کاتالوگ می تواند به شما خیلی کمک کند. به طور مثال رنگ های روشن مانند سفید یا رنگ های شادتر می تواند بر روح و زیبایی شناسی بصری بسیار تاثیرگذار باشد. مثلا اگر می خواهید برای جایی که کار تهیه غذا را انجام می دهد، طراحی بروشور انجام دهید بهتر است از رنگ هایی همچون کرم و یا طلایی استفاده کنید.

تصویر 4


4- انتخاب ابعاد در طراحی بروشور

از دیگر مواردی که در طراحی بروشور باید به آن بسیار دقت کنید، ابعاد بروشور است که این ابعاد تحت تاثیر عوامل مختلفی می تواند انتخاب شود. اولین نکته در انتخاب اندازه بروشور، نوع کسب و کار و تبلیغات و میزان متنی است که باید در آن درج شود. همچنین هزینه ای که کارفرما برای کار می پردازید نیز می تواند در تعیین ابعاد یک بروشور تاثیرگذار باشد. به همین منظور در ابتدای امر مشخص کنید که چه نوع کاتالوگی مشتری نیاز دارد و بر اساس آن ابعاد مورد نظر را طراحی کنید. ابعاد A4 و A5 از استانداردترین و پرطرفدارترین ابعاد طراحی کاتالوگ هستند.