چطوری پوستر اصولی طراحی کنم؟

آشنایی با اصول طراحی پوستر یکی  از گزینه های پر اهمیت در طراحی پوستر می باشد. این موضوع که پوستر برای شخص شما باشد و یا سفارش مشتری تفاوتی ایجاد نمی کند و اطلاع از اصول طراحی پوستر موجب طراحی یک پوستر زیبا و جذاب خواهد شد. هرچند اطلاع از اصول طراحی پوستر می تواند نقش مهمی در موفقیت کار داشته باشد اما مواردی چون انتخاب موضوع و نحوه انتخاب چاپگر مناسب برای پوستر تان از مواردیست که نباید نادیده گرفت. فضایی را که پوستر قرار است در آن به نمایش درآید، معین کنید این موضوع که می خواهید پوسترتان را از پنجره فروشگاه آویزان کنید یا قصد دارید در خیابان و در معرض دید نصبش نمایید می تواند در نحوه و شیوه طراحی پوستر تاثیر گذار باشد، اندازه پوستر نیز یکی از موارد تاثیر گذار در شیوه طراحی پوستر است.

اصول طراحی پوستر در اصفهان


نقش اندازه پوستر در اصول طراحی پوستر

اندازه پوستر یکی از موارد مهم تاثیر گذار در طراحی پوستر است موضوع پوستر و اندازه پوستر نقش زیادی در طراحی پوستر می تواند ایفا نماید، انتخاب اندازه شاید جز اصول طراحی پوستر نباشد، اما نقشی کلیدی در طراحی پوستر دارد. پوستر ها ابعاد مختلفی دارند و مقیاس های آن، استاندارد کوچک، متوسط و بزرگ می باشد. ابعاد پوستر کوچک 28، 43 ،43 سانتی متر است و کوچکترین پوستر اندازه A3 است، تقریباً دو برابر اندازه یک کاغذ چاپگر است. این پوستر(معمولا) برای آگهی ها ، آویزان کردن روی دیوارها یا تابلوهای اعلانات و... طراحی می شود. پوستر معمولی استاندارد از کاغذ چاپگر بزرگتر ست، اندازه پوستر بین المللی استاندارد 61 91 91  سانتی متر است.


اصول طراحی پوستر

پوستر ها ترکیبی از نقوش، متن ها و رنگ هاست و متریال تشکیل دهنده آن همین موارد است، تمرکز زیاد روی متن می تواند منجر به عدم موفقیت یک پوستر شود. در مقابل متن سبک و کوتاه همراه با تصویر، شیوه ای مناسب برای پیشبرد اهداف پوستر (هر چند کوچک) است پوستر های کوچک با رنگ سیاه و سفید همراه با متن می تواند برای برخی افراد و در بعضی زمینه ها موفق عمل کند و در بعضی موضوعات موفقیتی کسب نکند، از اصول طراحی پوستر استفاده از  اشکال و تصاویر و رنگ ها با طرح های مدرن و مینیمال دارای تصاویر منحصر به فرد است. در صورتی که هنگام طراحی پوستر تنها بر روی یک کلمه فوکوس شود و اطلاعات ثانویه در پایین پوستر به صورت کوچک قرار خواهد گرفت.

اصول طراحی آنلاین پوستر


سلسله مراتب بصری در طراحی پوستر

ایده اصلی پوستر به نوعی باید طراحی شود که سریع توجه را جلب کند و در عین حال به صورت مختصر و مفید اطلاعات را منتقل کند. برای اطمینان از اینکه مخاطب مورد نظر شما اطلاعاتی را که می خواهید پوستر نشان دهد، مطالعه کرده و متوجه شده باشد، لازم است پوستر خود را با یک سلسله مراتب بصری ایجاد کنید.

برای نمونه در بخش بالای پوستر یک گرافیک یا کلمه با فونت بزرگ (و معمولاً خاص)گذاشته باشید. سپس با استفاده از سایر متن ها یا عناصر طراحی دیگر(مانند اندازه فونت متن کاهش دهید)  چشم بیننده را به پایین صفحه هدایت کنید. از عناصر متضاد استفاده کنید، تضاد ایجاد کردن در طراحی پوستر یعنی تاریک کردن در برابر نور یا نور در برابر تاریکی و...که یک روش عالی برای جلب فوری چشم در طراحی پوستر است. با این حال ، کنتراست رنگ نیازی به خلاف جهت و ایجاد تضاد بالا ندارد، به عنوان مثال  برای جلب توجه دیداری می توانید به راحتی زرد روشن یا رنگ روشن را با یک میانه تا تیره جفت کنید، برای ایجاد تضاد در طراحی پوستر می توانید از فونت های مختلف استفاده کنید.

سلسله مراتب بصری در طراحی پوستر


تایپو گرافی در طراحی پوستر

تایپوگرافی گزینه جایگزین تصویر! صحبت از فونت هاست، و برای طراحی پوستر می توانید به جای تصاویر از تایپوگرافی استفاده کنید. بسیاری از طراحان گرافیک روی این که چه تصویری انتخاب کنند، گیر کرده اند. اما تایپوگرافی جذاب و قدرتمند می تواند یک تصویر مستقل از فونت و عکس و یا هر نوع ویژگی گرافیکی دیگر روی پوستر باشد.  

تایپوگرافی حتی نیازی به ساختن یک قلم خاصی ندارد، برای ایجاد کلمات می توانید از عکاسی یا سایر عناصر گرافیکی استفاده کنید.

عناصر لایه ای برای عمق در رنگها ، معنی و تحریک بصری ایجاد می کند. برای ایجاد یک شاهکار گرافیکی ، لایه ها نیز باید با هم همپوشانی داشته باشند ، سایه ها را بکشند و به هم بپیوندند و مواردی از این دست می باشد


یافتن چاپخانه مناسب

این روزها گزینه های زیادی برای نحوه طراحی و چاپ پوستر  وجود دارد. بسیاری از سیستم عامل ها که به شما امکان می دهند طراحی خود را در وب سایت خود ایجاد کنید، به شما امکان می دهند تا طراحی را بارگذاری کنید تا چاپ شود. طراحی و چاپ از طریق یک پلتفرم واحد بسیار راحت است و معمولاً هزینه کمتری دارد.

گزینه دیگر طراحی پوستر در فتوشاپ و بردن آن به چاپگر است در صورت نیاز مداوم به چاپ ، این موضوع گزینه مناسبی است

نکته پایانی برند خود را در نظر بگیرید آیا می خواهید پوستر نام برند را منعکس کند؟ با استفاده از ترکیب صحیح عناصر طراحی فوق، می توانید پوستر مناسب برای تجارت و برند خود را طراحی کنید.