صحافی

صحافی در واقع به عمل جلد کردن کتاب، مرتب‌سازی متن کتاب، گذاشتن جلد و بریدن کتاب اطلاق می‌شود. حرفه‌ صحافی را در گذشته با نام ورافی می‌شناختند.


صحافی

ترتیب انجام عمل صحافی بدین صورت‌ است که ابتدا تمامی فرم‌هایی که از کتاب چاپ شده به وسیله‌ دستگاهی به نام تاکن تا شده و پس از آن با ماشین مخصوص دسته بندی می‌شوند، پس از بسته بندی به وسیله‌ چسب، مفتول زن و یا دوخت به جلد اصلی کتاب متصل می‌شوند. استفاده از این وسیله‌ها به نوع و جنس کتاب بستگی خواهد داشت. در پایان این کار کتاب استاندارد شده یا به اصطلاح قطع برش خورده و انجام کار کامل می‌شود.

در گذشته این حرفه‌ی شامل نسخه نویسی، رونوشت، تکثیر کتاب و ... هم می‌شده است. اما این کار تنها کتاب را در برنمی‌گیرد و سررسید، تقویم رومیزی و ... هم در همین دسته قرار می‌گیرند. در ادامه با انواع این عمل بیشتر آشنا خواهید شد.

صحافی

صحافی مکانیکی

این نوع خود به دو دسته‌ی مارپیچ فلزی یا پلاستیکی و مارپیچ شانه پلاستیکی تقسیم می‌شود.


مارپیچ فلزی یا پلاستیکی

این روش با پیچیدن نوعی مارپیچ فلزی یا پلاستیکی روکش دار دور حفره‌های از پیش ایجاد شده، انجام می‌شود. کتابی که با این روش صحافی شده باشد کاملا صاف و مسطح به نظر می‌رسد. ولی با این وجود تمامی خطوط دو صفحه‌ روبه‌رو منظم و در کنار هم نخواهند بود.


شانه پلاستیکی

این روش با ایجاد پانچ‌هایی در گوشه‌ کاغذ و اتصال با عطف پلاستیکی انجام می‌شود. این روش ارزان‌ترین روش به شمار می‌رود اما به نسبت دوام کمتری دارد. در این روش امکان چاپ روی عطف شانه وجود دارد.

صحافی کتاب

صحافی چسبی

ابزار مورد استفاده در این روش چسب است؛ مانند انواع دیگر، این نوع هم دارای زیر دسته‌هایی است که در ادامه توضیح خواهیم داد.


صحافی کامل

این روش بیشتر برای گزارش‌های سالانه، کتاب‌ها و کاتالوگ‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این روش قسمت داخلی کاغذ را به صورت تا شده در آورده و سپس به وسیله‌ چسب به جلد اصلی می‌چسبانند. ضخامت نوع کامل با ضخامت 1.6 انجام می‌گیرد.


صحافی lay-flat

تنها تفاوت این روش با صحافی کامل میزان چسب به کار رفته است. در lay-flat به دلیل استفاده از چسب بیشتر صفحات و جلد مسطح‌تر خواهند بود. این روش برای خواندن کتاب بدون دست بسیار کاربردی است.

سفارش صحافی کتاب

صحافی جلد

این نوع در بین تمامی روش‌ها از دوام بیشتری برخوردار است. برای درست کردن جلد دراین روش فرم‌های تاشده به وسیله‌ی دستگاه تاکنی به یکدیگر دوخته شده و یا با چسب چسبانده می‌شوند. این فرم‌ها در آخر به جلد اصلی متصل می‌‌شوند. این روش با نام صحافی کتاب شناخته می‌شود و نسبت به دیگر روش‌ها قیمت بیشتری دارد.