چاپ سیلک یکی از انواع چاپ های صنعتی می باشد که در برخی از محصولات کاربرد زیادی دارد در این مقاله اطلاعاتی درباره چاپ سیلک در اختیار شما می گذاریم.

چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک با استفاده از پارچه توری که سوراخ‌های کوچکی دارد برای چاپ روی نایلون، پارچه، تقویم، سررسید، ساک دستی و دیگر هدایای تبلیغاتی استفاده می‌ شود. بعد از اینکه تصویر موردنظر روی توری منعکس گردید بخش‌هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد را با ماده مسدودکننده‌ ای (اکثراً موم استفاده می‌شود) می‌ پوشانند. سپس مرکب چاپ یا رنگ مورد نظر با استفاده از کاردک و یا غلتک روی سطح چاپ انتقال می‌ یابد.در حالی‌ که رنگ فقط روی بخش‌های مسدود نشده انتقال پیدا می‌ کند، تصویر روی سطح مورد نظر چاپ می‌ شود.

مشخصات چاپ سیلک

چاپ سیلک روی نایلون

همان‌طور که گفته شد، یکی دیگر از روش‌های تبلیغاتی چاپ برند روی نایلون‌ های دسته‌ دار است که انواع مختلف در سایزبندی‌ های متفاوت دارد.برای این کار شما می‌ توانید به مجموعه چاپ آنلاین مدیران مراجعه کنید.این روش در بین روش‌ های دیگر از بازدهی نسبتاً بالایی برخوردار است که توجه مشتریان زیادی را به خود جلب کرده است.

چاپ سیلک روی لیوان

از روش‌ های متداول دیگر امروزی می‌ توان به چاپ روی لیوان اشاره کرد، که لیوان‌ ها را به‌ عنوان هدایای تبلیغاتی در اختیار مردم می‌ گذارند.در اکثر شرکت‌ ها روی میز کارکنان از این لیوان‌ ها مشاهده خواهید کرد.البته بر روی لیوان های سرامیکی از چاپ سابلیمیشن استفاده می شود که در مقاله چاپ سابلیمیشن به توضیح می پردازیم.

چاپ سیلک روی خودکار

خودکار نیز به دلیل حجم و اندازه کوچکی که دارد و مورد استفاده بودن در همه‌ جا، از انتخاب‌ های دیگر برای هدایای تبلیغاتی است که با چاپ سیلک تبلیغی مرتبط با کسب‌ و کار را روی آن حک می‌ کنند و به مردم اهدا می‌ کنند.

 

چاپ سیلک روی پارچه

چاپ سیلک بر روی پارچه به سه روش انجام می‌گیرد:

در روش اول می‌توانید شابلونی تهیه کنید، طرح مورد نظر خود را روی کاغذ طراحی کنید؛ سپس این طرح را بر روی پارچه می‌ گذارید ، شابلون را روی آن قرار ‏داده و به‌طور دلخواه تصویر را بر روی لباس به‌ راحتی هر چه تمام طراحی ‏کنید.

روش دوم با استفاده از لاک‌ های مخصوص چاپ است. بعد از خریدن این لاک‌ های مخصوص می‌ توانید سوراخ‌ های شابلون را طوری پر کنید که طرح مورد نظر خودتان شکل بگیرد و در انتها با استفاده از تینر لاک باقی‌مانده روی قالب را پاک‌ کنید.این روش را راحتتر از روش اول می‌ دانند.

روش سوم چاپ بر روی پارچه، هزینه بیشتری را نسبت به روش اول و دوم دارد. در این روش باید سرتاسر قاب را به لاک مخصوص آغشته کنید، لاک حساس به نور را در مکان تاریک به قاب بزنید.  طرحتان را روی کاغذ کالک ایجاد کنید.قاب یا شابلون روی یک میز نور قرار می‌ گیرد و باید طوری تنظیم کنید که نور با لاک برخورد کند.و بعد از گذشت چند دقیقه می‌ توانید طرح حک‌ شده روی پارچه را مشاهده کنید.

قیمت چاپ سیلک روی پارچه

ملزومات چاپ سیلک

مواد لازم برای چاپ سیلک امروزه در تمامی شهر های کشور از جمله کلان‌شهر هایی چون تهران و اصفهان و دیگر شهر ها یافت می‌شود.فروش اینترنتی نیز از جمله راه های سریع و آسان برای خرید این محصول می باشد که به سرتاسر کشور فراهم شده است

.ملزومات چاپ سیلک را در زیر لیست کرده‌ایم.

1- صفحه کار که اکثراً یا صفحات آهنی است یا صفحه‌ های MDF

2- گیره و لولا برای که برای بستن چهارچوب روی میز کار است.

3- میز کار که بسته به نوع کار می‌ تواند بسیار بلند یا کوچک و در ارتفاع‌ های مختلف متفاوت است، باید با پایه‌ های محکم روی زمینی صاف قرار گیرد.

4- قالب یا چهارچوب که می‌ تواند فلزی یا چوبی باشد باید با دقت ساخته شود که پیچیدگی نداشته باشد همچنین نباید لبه‌ های تیزی داشته باشد.

5- تور ابریشمی که با توجه به جسمی که قصد داریم چاپ را روی آن  انجام دهیم شماره‌ های مختلفی دارد.

6- کاردک یا اسکویجی، انواع مختلفی دارد که برای وسایل گوناگون مانند پارچه یا مقوا جنس مختلفی دارند.

7- دارو، سعی کنید از داروهای آماده استفاده کنید ولی می‌ توانید با استفاده از فرمول آن خودتان آن را درست کنید.

8- ریتاردر نوعی شل کننده است که برای شل کردن رنگ استفاده می‌ شود که اکثراً به‌ جای آن از تینر استفاده می‌ کنند.

9- پاک‌کننده‌ ها  انواع استاندارد مختلفی دارد ازجمله پودر و مایع که باید در آب حل شوند اما بیشتر برای صرفه‌جویی هزینه از وایتکس استفاده می‌ کنند.

10- رنگ‌ ها انواع و اقسامی دارند که هرکدام کاربرد خاصی دارد، رنگ‌ های روغنی برای کار های ساده، رنگ‌ پیگمنت برای چاپ پارچه، و بسیاری از انواع رنگ‌ ها و کاربرد ها.

11- میز نور

12- طرح، برای طرح بهتر است از عکس ترام داده‌شده استفاده کنید. برای ترام دادن به عکس می‌ توان از فتوشاپ کمک گرفت.

13- خشک‌کن، برای خشک کردن می‌ توان از طناب و گیره‌ ی لباس، یک قفسه و یا وسایل گرمازا مثل سشوار و هیتر استفاده کرد.

ملزومات چاپ سیلک و قیمت

موارد کاربرد چاپ سیلک:

1- نایلکس و نایلون

2- دفتر تلفن

3- سر رسید

4- تقویم دیواری

5- لیوان

6- سرکلیدی

7- خودکار

8- ساک دستی

9- پارچه

10- دیگر هدایای تبلیغاتی

موارد کاربرد چاپ سیلک در اصفهان