در ابتدا شاید بروشور و کاتالوگ از دید کاربر تفاوتی نداشته باشد اما این دو محصول دارای تفاوت مشخصی است. بروشور در خصوص یک محصول خاص و ویژه صحبت می نماید و در واقع در خصوص شیوه استفاده از آن به طور دقیق صحبت می کند و مطالب عنوان شده در بروشور می بایست واضح و شفاف باشد اما کاتالوگ مجموعه ای از محصولات می باشد که توسط یک شرکت و یا یک موسسه مشخص برای مغازه دار و یا واسطه معرفی می شود، کاتالوگ دارای اطلاعات مشخصی بوده و نیازی نیست برای خریداران و یا کاربران معمولی مفهومی داشته باشد.

بروشورها بر خلاف انواع کاتالوگ از حجم بسیار کمتر و هم چنین به نوعی ساده تر برخوردار هستند. سفارش چاپ بروشور هم اکنون برای شما فراهم شده است، تیم های طراح با استفاده از جدیدترین متدها با شما همکاری می نمایند.

کاتالوگ و بروشور یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغاتی در دنیای امروز هستند. شاید برای شما هم جالب است که بدانید تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست. در واقع بسیاری از افراد فکر می کنند که بروشور و کاتالوگ یکی هستند و تفاوت زیادی با هم ندارند و هنوز تفاوت این دو را نمی دانند. بنابراین پیش از انتخاب بروشور و کاتالوگ برای کار تبلیغات خود ابتدا بهتر است با تفاوت بروشور و کاتالوگ آشنا شوید.


بروشور چیست و با چه هدفی طراحی می شود؟

حتما شما نیز تا به حال بروشورهای تبلیغاتی مختلفی را مشاهده کرده اید و با این نوع از تبلیغات آشنایی دارید. بروشور یا کالانما برگه ای است که در آن به معرفی کلی یک محصول، ویژگی ها و امکانات آن پرداخته می شود. این بروشور برای معرفی محصول توسط فروشنده به خریدار داده می شود و به منظور جذب مشتری، افزایش فروش و معرفی کالا مورد استفاده قرار می گیرد. دقت کنید که در بروشور توضیحاتی که درباره محصول آورده می شود به صورت کاملا اختصار است و صرفا جنبه معرفی محصول را دارد. دلیل استفاده از بروشور عبارتست از:

 • معرفی شرکت یا محصول و تاریخچه آن
 • معرفی توانمندی ها، اهداف و چشم اندازهای بلند مدت
 • امکانات و تخصص ها
 • راه های ارتباط

تصویر 1


کاتالوگ چیست و با چه هدفی طراحی می شود؟

کاتالوگ دفترچه ای چند صفحه ای  است که جزئیات کامل کالا در آن ذکر شده است. این دفترچه برای آموزش استفاده کنندگان از محصول طراحی شده است. استفاده از کاتالوگ جنبه تبلیغاتی خیلی کمتری نسبت به کاتالوگ و سایر ابزارهای تبلیغاتی دارد و به منظور راهنمایی بهتر مشتری برای استفاده از کالا مورد استفاده قرار می گیرد. در هر صفحه کاتالوگ تصاویری از کالا به همراه توضیحاتی درباره آن قرار گرفته است.

تصویر 2


تفاوت بروشور و کاتالوگ


 • مهمترین تفاوت بروشور و کاتالوگ  این است که بروشور یک سند چاپی کوتاه است و جنبه تبلیغاتی دارد. در حالی که کاتالوگ دفترچه ای چند صفحه ای است که که معمولا به منظور معرفی کامل محصول به همراه جزییات آن مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از لحاظ ظاهری بروشورها صفحاتی تا شده هستند که ظاهری بسیار جذاب دارند. در صورتی که کاتالوگ ها به صورت کتابی و دفترچه ای و ساده تر طراحی می شود.
 • به دلیل اینکه بروشورها جنبه تبلیغاتی دارند، بنابراین باید بسیار جذاب و زیبا طراحی شوند تا مشتری جذب آن شده و به آن نگاهی بیندازد.
 • بروشورها جای تصاویر بسیاری از محصول هستند و به دلیل اینکه تعداد صفحات آن نسبت به کاتالوگ بسیار کمتر است، می توان آن را همه جا پخش کرد و به نوعی بهترین ابزار تبلیغاتی در هتل ها، مراکز خرید و داروخانه ها است.
 • از دیگر تفاوت بروشور و کاتالوگ، تعداد صفحات آنها است که تعداد صفحات یک بروشور معمولا بین 4 تا 8 صفحه است اما کاتالوگ تعداد صفحات بیشتری دارد.
 • کاتالوگ ها به صورت صحافی شده هستند اما بروشورها به صورت تاشو طراحی می شوند.
 • کاتالوگ علاوه بر اطلاعاتی که راجع به محصول در آن وجود دارد، حاوی اسامی و معانی آن درباره یک محصول هستند.
 • یکی دیگر از مهمترین تفاوت بروشور و کاتالوگ، اهداف طراحی این دو ابزار تبلیغاتی است. هدف از طراحی کاتالوگ، توضیحاتی کامل درباره محصول، معرفی آن و راهنمای استفاده از آن است در صورتی که هدف از طراحی بروشور تبلیغ یک محصول و معرفی  مختصر آن است.
 • از دیگر تفاوت بروشور و کاتالوگ، این است که کاتالوگ ها برای توزیع کننده ها و واسطه ها طراحی و توزیع می شوند. این در حالی است که بروشورها برای مصرف کننده های جز طراحی می شوند.

تصویر 3


تفاوت های اساسی کاتالوگ و بروشور

 • هزینه طراحی و چاپ یک بروشور به مراتب کمتر از هزینه طراحی و چاپ یک کاتالوگ است.
 • بروشورها اطلاعاتی دارند که در انتخاب کالا به مشتری کمک می کنند.
 • از دیگر تفاوت بروشور و کاتالوگ، این است که بروشورها دارای اندازه استانداردی نیستند و در هر اندازه و طرحی می توان آنها را طراحی کرد.
 • عکس هایی که در بروشورها استفاده می شوند باید دارای اندازه ای کاملا استاندارد باشند و از هر لحاظ واضح بوده و باعث جذب مشتری شوند.

تصویر 4


تفاوت بروشور و کاتالوگ در جمله بندی ها

علاوه بر موارد ذکر شده، از مهمترین تفاوت های بروشور و کاتالوگ، انتخاب جمله بندی ها در طراحی بروشور و کاتالوگ است. در واقع هر اندازه که طراحی گرافیکی بروشور و کاتالوگ شما عالی باشد اما جملات شما  به اندازه کافی جذاب نباشند، نمی توانند در جذب مشتری موفق ظاهر شوند. همانگونه که گفته شد به دلیل اینکه در بروشورها اطلاعات مختصر و به نوعی تبلیغاتی از محصول آورده می شود، این جملات و اطلاعات باید کاملا مختصر بوده و از سوی دیگر پیام اصلی را برساند و برای مشتری جذاب باشد. به عبارتی جملات باید به گونه ای انتخاب شوند تا مشتری را ترغیب به خواندن بقیه مطالب نماید. اما در طراحی کاتالوگ، دست طراح بازتر است و می تواند جملات را در قالب یک پاراگراف و چند خط بیان کند. گرچه این حملات نیز باید به نوعی برای مخاطب جذاب باشند تا علاوه بر راهنمایی او، به نوعی تبلیغی نیز برای محصول باشند. بنابراین حتما در کنار تصاویر جذابی که در کاتالوگ و بروشور استفاده می کنید، از جملات مناسبی نیز در کار خود استفاده کنید.